Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Topořivá tělesa (lat. corpora cavernosa) jsou tělesa tvořená erektilní tkání. Topořivá tělesa se vyskytují u mužů (v těle penisu) i u žen (v klitorisu). Viz také houbovité těleso penisu.

Cizí těleso se do oka může dostat různými způsoby – například při zpracování kovu či dřeva, dále ze skleněných střepů, následkem švihnutí větve do oka při sportu, při automobilových nehodách, ale i u dětských her, při neopatrném pohybu apod. Před vniknutím cizího tělesa do oka nás sice často uchrání reflex očního víčka, někdy to však nestačí. Velmi nepříjemné a bolestivé pocity vyvolává i malé cizí tělísko v oku (např. muška, zrnko písku) – zvláště pak v případě, se se dostane pod horní víčko.

Houbovité těleso penisu (lat. corpus spongiosum penis) je těleso tvořené erektilní tkání, které se vyskytuje v těle penisu. Viz také topořivá tělesa.

Žíhané těleso (lat. corpus striatum) je oblast šedobíle „žíhaného“ uskupení těl nervových buněk (šedá hmota) a nervových vláken (bílá hmota) hluboko uvnitř mozku, přesněji řečeno ve spodní části každé mozkové hemisféry. Svým rozsahem je žíhané těleso nejvýznamnější součástí bazálních ganglií, neboť zahrnuje: ocasaté jádro (nucleus caudatus), čočkovité jádro (nucleus lentiformis) = putamen + globus pallidus. Poznámka: Obvykle se používají latinské názvy (uvedeny kurzívou), neboť české názvy nejsou běžně zažité. Obrázek: Schematické znázornění žíhaného tělesa v mozku (levá část obrázku). Vyznačen je řez mozkem, napříč bazálními ganglii (shora dolů: nucleus caudatus, globus pallidus, putamen). V této oblasti je patrný „žíhaný“ vzhled. V pravé části obrázku je vyznačeno umístění černé hmoty (lat. substantia nigra). (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31574249) Viz také bazální ganglia.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků